На ЧАЕС прогримів невеликий ядерний вибух

Опубліковано: Листопад 20, 2017


На Чорнобильській атомній електростанції в 1986 році відбувся не теплової, а невеликий ядерний вибух потужністю близько 75 тонн в тротиловому еквіваленті

До такого висновку прийшли шведські вчені.

В результаті невдалого експерименту на ЧАЕС вночі 26 квітня 1986 року потужність реактора підскочила з 0,2 до 320 гігават, після чого сталося вибухове руйнування оболонки активної зони.

Читайте також
У ЧАЕС висадили експериментальні дерева

Як відзначають вчені, більшість свідків говорять про два потужних вибуха.

Класична версія подій пояснює перший вибух тим, що вода із системи охолодження випарувалася і зруйнувала труби, після чого потрапила на вкрай гарячу цирконієву оболонку ТВЕЛів. Внаслідок утворився водень, який вибухнув при взаємодії з киснем. Група шведських вчених засумнівалася в тому, що цей вибух – перший – був тепловим. Вони пишуть, що насправді це був міні-ядерний вибух.

Вчені стверджують, через декілька днів після аварії радянські радіофізики відзначили ненормальну активність ізотопів ксенону-133 в рідкому ксеноні, який отримували на фабриці зі зрідження повітря в Череповці (близько 1 тис км від ЧАЕС). Співвідношення активностей ізотопів 133Xe / 133mXe склало близько години дня 29 квітня близько 44,5 ± 5,5.

Комп’ютерне моделювання на програмі Xebate показало, що це з високою ймовірністю наслідок витоку саме після ядерного вибуху.

Крім того, дослідники зі Швеції провели моделювання погодних умов в ті дні, використовуючи нові тривимірні кліматичні дані та сучасні алгоритми розрахунку руху повітряних мас. Було проведено моделювання розльоту ізотопів ксенону для 17 різних висот викиду в атмосферу – від нуля до 8 км.

Як з’ясувалося, зафіксовані в Череповці рівні активності ізотопів ксенону пояснюють припущення, що викинуті радіонукліди піднялися на висоту близько 3 км. Таку висоту викиду, на думку вчених, міг забезпечити 75-тонний в тротиловому еквіваленті ядерний вибух, про який йде мова у дослідженні.

“Сценарій підтверджується знищенням нижньої кришки реакторного блоку, сейсмічними виявленнями, включаючи звук, приблизно в 100 км від реактора і свідченнями очевидців про блакитне світіння через декілька секунд після першого вибуху, які не можуть бути пояснені будь-яким іншим процесом, ніж ядерний вибух” , – підсумували шведські вчені.

За матеріалами Nuclear Technology

Джерело: politeka.net

Залишити коментар

6 + 12 =

FACEBOOK
Рекомендуємо
Загрузка...
Загрузка...